Charakterystyka twórczości Andrzeja Bursy - klp.pl
Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Andrzej Bursa jest obecny w świadomości wielu jako niepokorny buntownik, który nie godząc się kompromisy rzucał otwarte wyzwanie komunistycznym władzom. Niestety jego twórczość literacka nie jest już tak dobrze znana szerokiemu audytorium jak jego życiorys.

Pomimo młodego wieku, Bursa był autorem wielu bardzo dojrzałych i nowatorskich dzieł. Niestety, przedwczesna śmierć uniemożliwiła mu wykształcenie pełnego stylu autorskiego, dlatego ciężko mówić o specyficznych cechach indywidualnych jego poezji. Kariera literacka Bursy trwała zaledwie trzy lata, lecz tyle wystarczyło, by mówiono o nim do dziś.

W swojej poezji nie szedł na kompromis. Oskarżał całe swoje pokolenie, w tym także siebie, o konformizm i brak reakcji wobec ucisków ze strony władzy. W kilku wierszach Bursy możemy zapoznać się z jego poglądami na zjawisko totalitaryzmu i usytuowanie w nim jednostki twórczej. Uważał, że człowiek osaczony biurokracją z czasem staje się zarówno ofiarą, jak i katem. Nie uznawał żadnej świętości, dlatego uważano go za ignoranta.

Bursa odważnie poruszał tematy, o których nie pisali inni poeci. W jego wierszach możemy spotkać się z domową przemocą i okrucieństwem, sadyzmem czy krytyką rozpadu więzi rodzinnych. Otwarcie krytykował i szydził z socrealizmu, nowomowy i propagandy, co również można odnaleźć w jego poezji. Posługiwał się najczęściej techniką naturalistyczną oraz antyestetyką.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Zgaśnij księżycu - analiza i interpretacja
2  Miłość - analiza i interpretacja
3  Poeta - analiza i interpretacjaKomentarze: Charakterystyka twórczości Andrzeja Bursy

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: